למה לבודהה היו הרחבות באוזניים

למה לבודהה היו הרחבות באוזניים - Labass

כולנו שמענו על בודהיזם בכלל ועל בודהה בפרט.. הבודהיזם היא הדת הרביעית בגודלה בעולם ויש לה מיליוני מאמינים מכל קצוות הגלובוס.
אך האם שמתם לב לתנוכיי האוזן של בודהה?

תנוכי אוזניו של בודהה מתוחות וארוכות מאוד, אבל למה? בואו נתחיל מהתחלה

בודהה נולד בשם "סידהארתא" ("זה שייעודו הגשמה") גואטמה. אביו סוּדְּהוֹדַנהַ היה מלך שבט השאקיה, מה שאומר שבודהה היה לנסיך, ולא סתם נסיך, אלא נסיך שחיי חיי מותרות חומריים ברמה הכי גבוהה שיש. זה מתבטא בכך שהוא חיי בארמון במשך 29 שנה כמעט מבלי לצאת ממנו, היה לו כל מה שהוא חפץ בו ואביו דאג שלא יסבול ושלא ייחשף אל כל הסבל שנמצא מחוץ לארמון.

 

כשהגיע לגיל 29 בודהה החליט שהוא רוצה לצאת לטייל מחוץ לחומות הארמון, כשאביו שמע על כך הוא ציווה להסיר כל הסבל מדרכו של בנו, שבטעות לא יפגוש בזה – אך כמובן שזה לא צלח. בודהה טייל מחוץ לארמון במשך שלושה ימים, ביום הראשון פגש בודהה באדם זקן, ביום שאחריו הוא פגש אדם חולה מאוד וביום השלישי הוא ראה אדם מת. בודהה הוטרד מאוד מהמפגש עם הזיקנה, החולי והמוות והזדעזע מכך שכל הריגושים והרכוש שיש לו הינם חולפים. בכך החליט לוותר על חיי המותרות בארמון ולצאת לנדוד ברחבי הודו עד שימצא פתרון לסבל האנושי.

לאחר חיפושים רבים החליט בודהה לשבת מתחת לעץ ולעשות מדיטציה עד שימצא פתרון, במהלך המדיטציה (על פי האמונה הבודהיסטית) נלחם בתודעתו עם מלך השדים ההודי מארה, והצליח להגיע למצב של שוויון נפש כלפי שלושת בנותיו שניסו לפתות אותו להפסיק את המדיטציה, עד שפרצופיהן נרקבו והן נטמעו בתוך האדמה. לאחר כל זה הגיע סוף סוף למצב של נירוונה ועלה על הדרך איך לשים קץ לסבל האנושי. במשך כל ה - 45 שנים שלאחר מכן הפך למורה רוחני שלימד את תורתו ואט אט אסף אינספור מאמינים.

אז למה תנוכי אוזניו מתוחות כל כך?

לאחר שהחליט לעזוב את הארמון הסיר מעליו בודהה את כל התכשיטים שענד וביניהם היו גם הרחבות כבדות ויקרות על באוזניו. הרחבות בתקופה ההיא היו נחשבות כסמל לעושר, כמה שההרחבות גדולות יותר ועשויות מזהב או אבני חן יקרות ככה אתה עשיר יותר, גם לעניי העיר היו לעיתים הרחבות אך הן היו עשויות מנחושת, עץ ועוד דברים זולים שביטאו את מעמדם הכלכלי.

 

אז לאחר שבודהה התנתק מכל חיי המותרות החומריים והוריד את ההרחבות, תנוכי אוזניו לא חזרו לממדיהם הרגילים, עד היום בכל פסל של בודהה אפשר לראות את תנוכי אוזניו הנפולות כתזכורת על הוויתור והתהליך שבודהה עבר במהלך חייו.