ההיסטוריה המפתיעה של הנזם - מהתנ"ך ועד מדונה

ההיסטוריה המפתיעה של הנזם - מהתנ"ך ועד מדונה

נזם הוא אחד מהתכשיטים העתיקים ביותר שניתן למצוא להם עדות בהיסטוריה האנושית. למעשה הם מאוזכרים כבר בסיפור התנכ"י על אליעזר עבד אברהם אשר מצא את רבקה כשחיפש כלה לאדונו ושם נזם על אפה. עדויות נוספות לשימוש בנזם בעת העתיקה ניתן למצוא בשבט המאיה, בו הנזם היה למעשה סמל סטטוס לאנשים מן המעמד הגבוה ואף שליטים.

עוד תפנית בהיסטוריה של הנזם התרחשה במאה ה-16, אז הוא נדד מהמזרח הקדום שלחופי הים התיכון גם למזרח הרחוק. בהודו מקושר הנזם עם פוריות האישה (איברי הרביה) והאלה פרוואטי ונהוג לעשות אותו ספציפית בצד ימין של האף. קיימת אמונה כי הוא אף מסוגל להקל על צירי לידה. בנוסף הוא מהווה חלק אינטגרלי מחתונות רבות.

גם בקרב האינדיאנים בארה"ב הנזם היה בעבר חלק מהטקס המציין את המעבר מילדות לבגרות.

במאה העשרים עשה סוג של סיבוב פרסה והגיע מהודו חזרה אל המערב. בהתחלה הוא ייצג בעיקר את תרבות הפאנק המורדת, אך כיום הפך לתכשיט לגיטימי בקרב חלקים רבים באוכלוסייה ואמנים שלא הייתם מקשרים אותם בהכרח עם סגנון הפאנק כגון מדונה ולני קרביץ.

אזורים נוספים בעולם בהם נהוג לעשות נזם באופן מסורתי הם אצל הילידים האבוריג'ינים באוסטרליה ושבט אילוקנו באינדונזיה. 

אגב, אם כבר הזכרנו את התנ"ך, הרי שבניגוד לקעקועים אשר אסורים על פי היהדות, פירסינג ובכלל זאת נזם אינם אסורים, אם כי המחמירים מפרשים נזם כלבוש אישה שאסור לגבר להשתמש בו.

 בכל אופן, נשים יהודיות רבות ענדו נזם במהלך ההיסטוריה, אך מנהג זה הצטמצם לאחר המעבר לערים וחשיפה לתרבויות "הגונות" יותר כגון זו הבריטית (או לפחות זה מה שטוענים באתר של מוזיאון ישראל בירושלים... ולא, אנחנו לא מתבדחים).

פירסינג נזם בישראל במאה ה-21 – מה אומר החוק?

בישראל באופן ספציפי דווקא כן יש מספר מגבלות על הנזם: לא רק בצבא (שם רק לחיילות מותר לענות זוג עגילים צמודים בתנוך), אלא גם על קטינים מתחת לגיל 16. 

מדובר בחוק שנכנס לתוקפו ב-2004. החוק חוקק בשל דאגה לבריאותם של צעירים שיחליטו לעשות נזם באף עקב לחץ חברתי, אך לא ייקחו בחשבון כי מדובר בתהליך שדורש הקפדה יתרה כדי למנוע זיהומים ופציעות בעור (אם כי יש לציין שאזור האף אותו מנקבים הוא פחות רגיש באופן יחסי).

על לאבאס - חנות פירסינג אונליין

בין אם אתם מעדיפים נזם ובין אם אתם מעדיפים פירסינג אחרים, בלאבאס תוכלו למצוא את מה שאתם מחפשים: בקטלוג שלנו ישנם למצוא עשרות תכשיטים ועגילים שונים מכל הצבעים ומכל המינים. בתור חנות פירסינג אונליין, אנחנו מאפשרים לכם להזמין אותם ישירות דרך האתר ולקבל אותם במשלוח עד לביתכם. 

אם אהבתם את המאמר ואתם רוצים לקרוא עוד על תרבות הפירסינג ולמה היא כל כך לוהטת, יש לנו מאמרים רבים נוספים וטיפים כאן באתר ובעמוד הפייסבוק שלנו.